Литі та каландровані плівки
Рекламні плівки виробляються за технологією лиття та каландрування, які істотно впливають на властивості та поведінку плівок. Виробники різних самоклеючих матеріалів поділяють їх на плівки середнього (каландровані) та віщого класу (литі). Однак таке розділення дуже примітивне та не в змозі повністю охарактеризувати їх з високою точністю. Для цього необхідно порівнювати різні кінцеві характеристики в експлуатації.
Вибір самоклеючої плівки потребує попереднього аналізу: яким вимогам повинен відповідати кінцевий виріб, яку вартість має заплатити замовник за бажані експлуатаційні властивості.
Каландровані плівки
Такі плівки частіше за все мають товщину 70 мкм та більше (виключення складають плівки товщиною 55 мкм, але вони трапляються рідше). До складу таких плівок можуть входити різноманітні смолисті речовини на основі вінілхлориду, пластифікаторів та інші домішки. Устаткування для виробництва таких плівок дуже громіздке, частіше має висоту 2-3 поверхи та довжину до 50 м.
Усі складові плівки змішують до однорідної маси. Отриманий розплав подають до каландрувальної машини, яка складається з системи рухомих валків – каландрів. На виробництві можуть використовувати різне по своїй конфігурації устаткування.
Типова каландрувальна лінія має вигляд перевернутої літери L. Перша група валків призначена для трансформації вихідної сировини у плівку. На цьому етапі плівці надають грубих розмірів – ширину та товщину. Наступні пари валків формують саму плівку. Від поверхні останньої пари валків та розміру зазору між ними залежить ступінь матовості/глянцевості з однієї або обох сторін плівки, її текстурованість та товщина. Ступінь глянцевості плівки варіює від 8 до 60, однак деякі виробники досягають вищих показників.
Перед намотуванням плівка проходить примусове охолодження, адже процес виробництва передбачає дію високих температур. У зв’язку з тим, що каландровані плівки виготовляються у вигляді безперервної стрічки, матеріал знаходиться в постійному напруженні в напрямку руху стрічки. Це напруження викликає нестабільність розмірів плівки при зміні температури, що призводить до усадки плівки в напрямку протягування. При незначній товщині цю проблему вирішує використання адгезиву, проте усунути проблему в умовах експлуатації при підвищених температурах неможливо.
У випадках, коли важливо дотримуватись розмірної стабільності на протязі тривалого часу використання, каландровані плівки не завжди відповідають цим вимогам.
Каландровані плівки повинні мати високу міцність до розтягування, адже при виробництві плівка має мінімальний опір в процесі руху через каландрову машину. Міцність до розтягування може регулюватися за рахунок складу вінілової смоли та пластифікатору. Сам процес виробництва зумовлює таку властивість плівки, як нерозтягування в холодному стані, тому вони не можуть використовуватись на складних поверхнях з великою кількістю вигинів. Але той факт, що плівки не підлягають витягуванню у вигляді вінілового графічного зображення, забезпечує легку роботу з матеріалом навіть для недосвідчених користувачів.
Незалежно від своєї товщини, каландровані плівки повинні вироблятися з використанням великої кількості вихідної сировини. Це зумовлено великими габаритами устаткування, високою швидкістю протягування плівки (70-90 м/хв) та банальною економією. Для невеликих фірм виробників з недостатніми можливостями виробництва ці великі об’єми можуть призвести до значного обмеження кольорової гами, що майже завжди виключає виготовлення плівок під замовлення. Але саме такі умови виробництва забезпечують низьку вартість плівкового матеріалу.
Литі вінілові плівки
Найлегшими способами розпізнавання литих матеріалів є визначення їх товщини і здатності розтягуватися в холодному стані. Литі плівки виробляються з типовою товщиною 50 – 65 мкм, хоча можуть досягати й менших товщин (до 35 мкм), та також великих (до 100 мкм). Для здійснення метода лиття також потрібні валки, проте ливарні валки, на відміну від каландрів, є тільки засобом подачі рідкого розплаву на ливарний папір.
У порівнянні з обладнанням каландрирування ливарні машини невеликі за розмірами. Малі габарити забезпечують одну з переваг процесу лиття. Обсяги готової для виробництва суміші можуть бути менше (до 1/10 – 1/15 від об’єму при каландруванні), що дає можливість виготовляти плівки за спеціальними індивідуальними замовленнями і значно більш широкої кольорової гами, оскільки не створюється величезного запасу при кожному пуску машини.
При стандартному виробництві лиття плівки наділяються дуже високим рівнем глянцю (85-100), але при необхідності можливо надавати поверхні матовість та текстуру. На відміну від каландрування, коли каландрі тиснят поверхню плівки, лиття виробляється на папір, рельєф якого і формує поверхню готового плівкового матеріалу. Технологічний високоякісний папір може бути дуже гладким (надає високий рівень глянцю плівці), текстурованим або матовим. Виробничий процес лиття забезпечує також ще одну важливу особливість литих плівок. Так як розплавлений матеріал потрапляє на ливарний папір, відразу, як тільки сходить з роликів, в ньому створюється дуже мала напруга. Тоді в результаті цього, усадка готового матеріалу мінімальна навіть коли температура підвищена. Це значно розширює температурний діапазон їх застосування і при нанесенні відповідного клею збільшує терміни служби зі збереженням розмірної стабільності в умовах впливу зовнішнього середовища. Лиття плівки на папір без виникнення внутрішніх напружень в матеріалі дозволяє виробникові використовувати різноманітні комбінації вінілових смол і пластифікаторів для забезпечення необхідних характеристик. Стандартні литі плівки (50- 65 мкм) мають меншу міцність розтягнення в порівнянні з каландрованими. Саме ця властивість і високий коефіцієнт подовження при розтягуванні роблять литі плівки такими необхідними в тих сферах застосування, де потрібне добре формування (наприклад, при нанесенні графіки на автівки). Для деяких особливих та не стандартних областей застосування можна створити такі вихідні сировинні склади, які додадуть плівці властивості надлегкого руйнування. У результаті плівка наділяється властивістю дуже низькою міцності на розрив. Такі матеріали використовуються для здійснення контролю за цілісністю обладнання, на яке існують гарантійні зобов’язання постачальника, а також широко застосовуються правоохоронними органами. З моменту приклеювання такої плівки на поверхню, будь-яка спроба видалити її призведе до її руйнування, і втручання стане очевидним. У більшості випадків компоненти сировинної суміші для лиття, які забезпечують якість готових плівок, дорожче тих, що використовуються при каландруванні. Проте їх довговічність та легка формованість виправдовують більш високі витрати при покупці литих плівок.
Додаткова інформація
Попит на довговічні високоглянцові матеріали в порівнянні з литими плівками, у яких ціна значно менша, привів до вдосконалення деяких каландрованих плівок. Сьогодні можна знайти каландровані плівки з робочими характеристиками, наближеними до характеристик литих. Такі плівки піддаються значного доопрацювання для зняття деяких проблем з внутрішньою напругою, поліпшення їх розмірної стабільності та довговічності. Іноді досягається більш високий рівень глянцю, але все ж він нижче, ніж у плівок литих. Ціна матеріалів з поліпшеними робочими характеристиками займає серединне положення між цінами каландрованих і високоякісних литих плівок. Залежно від споживчих вимог вибір плівки повинен визначатися можливостями і недоліками запропонованого вам матеріалу.
Правильний вибір
Багато користувачів самоклеючих плівок можуть легко вибирати за характеристиками матеріалу відповідну плівку для поставлених завдань. Для новачків можна дати деякі загальні рекомендації. Для того, щоб мінімізувати можливість помилки при виборі необхідно поставити конкретну задачу і по можливості врахувати всі умови подальшої експлуатації.
Повинно бути визначено таке:
- Интер`ерне або вуличне застосування? Який термін служби потрібен?
- Який формат аплікації (велике або дрібне зображення)?
- На яку поверхню потрібно нанести плівку?
- Чи буде виріб при експлуатації піддаватися екстремальним впливам (низьким або дуже високим температур, підвищеної вологості, вітрових навантажень, сильного абразивного впливу, впливу агресивних середовищ, в тому числі з високим вмістом солі, парів розчинників, ультрафіолетового випромінювання і т. п.)? Чи повинен плівковий матеріал бути стійким до впливу перерахованих вище факторів?
- Який потрібен колір? Якщо особливий, то чи достатня затребувана кількість матеріалу, щоб виправдати індивідуальне замовлення?
- Який тип фарби буде використовуватися в разі друку? Чи підходить ця фарба до наміченого застосування плівки?
- Які фінансові можливості вашого замовника?
Відповіді на ці питання допоможуть вам знайти задовольняє ваші вимоги матеріал серед найширшого розмаїття.