Обработка стекла

Матові візерунки на склі

Матові візерунки на склі

У цій статті ми розглянемо цікаву тему: як зробити матові узори на склі та дзеркалі самостійно, не вдаючись до дорогих послуг фірм типа “Сетиф”. Все, що відбувається за таємничими дверима з написом “стороннім не заходити”, я спостерігала протягом багатьох років.  І хочу сказати, що немає там нічого такого, що не можна повторити людині, у якої руки ростуть правильно, а бажання творити б’є через край.

Може, ми не подужаємо одразу опрацювання дверей для шафи-купе, але зробити дзеркало в прихожу, скляні дверки в кухонну шафу — цілком! А ще — матові узори на пляшках з шампанським, наприклад, на келихах, навіть на кахлі… Ех, розійдись, рука, засверби, плече! Матування  дуже добре виглядає як на великих, так і на мініатюрних поверхнях.

Дверчата в кухонну шафу

Дверчата в кухонну шафу

Матованний бокал

Матованний бокал

Звичайне скло

Звичайне скло

Матування скла пастою

Матувати і скло, і дзеркало, можна двома способами. Використовуючи травильну пасту, і піскоструменевий апарат. Розглянемо спочатку матування скла пастою.

Для роботи нам знадобиться:

  • скло або дзеркало;
  • паста для матування. Пасти бувають різні, за якістю, приблизно, однакові. Купити пасту можна в художньому салоні;
  • спирт, рукавички гумові, гумовий шпатель, кран з водою і відкрита кватирка — пасти містять кислоту, якої інтенсивно дихати не надто корисно;
  • плівка оракал, з якої зробимо трафарет.

Пасти для матування різних виробників наведені на фото нижче.

Хід роботи за допомогою пасти наступного:

  • придумуємо малюнок, малюємо його в векторній програмі “Corel drow”. Головна умова — контури мають бути замкнені. Або просто завантажуємо з інтернету симпатичний векторний малюнок. Масштабуємо до потрібного обсягу й віддаємо на порізку в будь-яку рекламну фірму, де є ріжучий плотер. Або  йдемо до дизайнера і просимо його зробити векторний варіант вподобаної картинки. Це коштуватиме від 50 грн. Або самі купуємо шматок плівки і вирізаємо трафарет канцелярським ножиком. Зовсім просто — нарізаємо хоча б клітини-смужки з оракала. Виймаємо вирізані елементи;
  • знежирюємо скло/дзеркало спиртом;
  • за допомогою монтажної плівки, яку ви купили там само, де і оракал (для такої мети — краще матову, не найбільш чіпку), клеїмо трафарет на скло.  Робимо обережно, тільки на сухе скло, тут не можна бризкати воду.

Трафарет після порізки та вибірки

Трафарет після порізки та вибірки

Залишається трафарет на склі/дзеркалі

Залишається трафарет на склі/дзеркалі

Викладуєм пасту

Викладуєм пасту

Для того, щоб все вийшло добре, спочатку клеїмо монтажку на трафарет. Потім клеїмо обидві плівкою скло/ дзеркало. Головне, щоб виставили рівно, не перекосили. Доклали, і розгладжуємо від центру до країв ракелем або, на худий кінець, пластиковою карткою. Без бульбашок не обійдеться, але тут це не критично — пробивайте їх і розгладжуйте. Якщо на трафареті є дрібні деталі — покладіть зверху паперову підкладку, та тріть ракелем через неї. Тоді дрібні деталі точно не зрушать. Знімаємо монтажку, притримуючи приклеєний трафарет, щоб не відірвати  разом з нею.

  • надягаємо рукавички і гумовим шпателем наносимо пасту поряд з відкритими ділянками. Не потрапляємо на відкрите скло, якщо капнуло — відразу знімаємо. Бо матовість буде нерівномірною і плямистою;
  • тепер шпателем рівномірно і швидко розмащуємо пасту по склу. Залишаємо в спокої на 15 хвилин, щоб протравилося. Потім знімаємо шпателем пасту, запихаєм її назад в баночку, щоб потім використовувати ще кілька разів. Залишки змиваємо водою з-під крану за допомогою звичайної поролонової  губки.

Розмазана паста

Розмазана паста

Результати праці

Результати праці

Витираємо, захоплюємо краєчок трафарету ножем, і знімаємо його весь. Краще робити це відразу, тому що за добу плівка приклеїться намертво, та віддирати доведеться зубами. До того ж таки залишаться сліди мерзенного клею, який доведеться довго віддирати з розчинником. Якщо у вас є промисловий  фен, підігрійте гарненько плівку. Гаряча, вона знімається легше. Віддерли оракал, ще раз сполоснули, витерли, і можемо милуватися. Для прикладу приведений простий малюнок, але складний технічно так само простий у виконанні. Ви можете зробити і його.

Абсолютно доступний малюнок

Абсолютно доступний малюнок

Дерево на склі

Дерево на склі

Матові візерунки на склі

Приклад матування

Піскоструменеве матування скла

Тепер розберемося із піскоструменем і піскоструменевим аппаратом. Піскоструменевий спосіб  дає змогу обробляти великі поверхні, дає більш глибоке травлення, дозволяє робити матування різної щільності і глибини на одному  малюнку. Але потрібен компресор, і буде пил! Так що на балконі свого дев’ятого поверху ви не зможете довго працювати в ім’я мистецтва.  Ваші сусіди давно вивчили номер МНС, і на цей раз точно ним скористаються.

А ось якщо ви живете в приватному будинку, чи володієте хоча б гаражем, — тоді будь ласка! Діапазон дій набагато ширше. Не за горами час, коли до вас потече струмочок замовників, а у вашу кишеню інший струмочок, хрусткий. І ви забудете, скільки заплатили за компресор.

Отже, нам знадобиться піскоструменевий апарат. На фото його схема. Багато народних умільців майструють його самі з практично підручних матеріалів. Головне, зрозуміти принцип: пісок повинен вилітати з сопла під потрібним тиском в потрібному напрямку. Цікаво зауважити, що при самостійній збірці такої складної штуки, майстри купують запчастини в магазинах медтехніки для стоматологів, наприклад, керамічні сопла! Якщо потрібен  компрессор, можете взяти той, що купили, коли вирішили все життя присвятити аерографії. Останнє прикрутіть за схемою. Але можна відразу купити  весь апарат повністю.

Схема піскоструменевого апарату

Схема піскоструменевого апарату

Керамічні сопла

Керамічні сопла

Компрессор

Компрессор

Піскоструменевий агрегат

Піскоструменевий агрегат

Піскоструменевий пістолет

Піскоструменевий пістолет

Резинова насадка для пістолета

Резинова насадка для пістолета

Крім цього доведеться витратитися на респіратор. Тому що повітря при самому процесі буде як при піщаній бурі. Ось, власне, і все необхідне.  Але ми забули про пісок! Народні умільці просівають річковий або кар’єрний через сито. А не дуже народні умільці купують готовий фасований  пісок.

Респіратор та захисний костюм

Респіратор та захисний костюм

Пісок

Пісок

Кварцовий сухий пісок для піскоструменевих агрегатів

Кварцовий сухий пісок для піскоструменевих агрегатів

Якщо всі технічні компоненти готовi, робимо всі підготовчі кроки, як при роботі з пастою. Потрібно тільки приклеїти плівку максимально щільно, тому що піщинки під сильним тиском підірвуть слабо присталі ділянки, і малюнок вийде розмазаний. З цієї ж причини  не потрібно в трафареті вирізати лінії тонше п’яти міліметрів, і меленькі детальки, їх просто здує. Для філігранних робіт використовуйте пасту.

Захистіть приміщення, захистіть руки, обличчя, і особливо очі. Радійте, перед обробкою піском скло не потрібно мити, навіть марно. Натисніть клавішу спуску, перевірте рівень тиску і якість струменя піску на пробному шматку шибки. Притисніть гумову помпу щільно до скла з  трафаретом, і круговими рухами намагайтеся рівномірно пройти всю поверхню. Скло моментально стане брудним, так що побачити нічого  не вдасться. Просто пройдіться по кожній діляночці кілька разів плавними рухами. Майстерність, як і в усьому, прийде з досвідом. Чим більше  часу, тим глибше шар вибивають піщинки в склі.

Згодом ви будете робити дворівневі малюнки — після першої обробки миється скло, клеїться другий трафарет, і знову повторюється  обробка піском. Таким чином, на місцях, де пісок пройшовся двічі — вибірка буде глибше. Так можна створювати дивовижні картини. Ну, а ми, коли закінчили процес, віддираємо трафарет від скла, відмиваємо його, витираємо, і використовуємо за призначенням. До речі, дуже добре виглядає  скло з вибіркою піскоструєм, що підсвічується з торця. Це готова самостійна картина.

Приклад двошарової піскоструменевої обробки

Приклад двошарової піскоструменевої обробки

Підсвіченний метелик

Підсвіченний метелик

Піскоструменева обробка дзеркала

Піскоструменева обробка дзеркала

Потренувавшись на невеликих картинках зі скла, можна переходити на дзеркало. Це більш вимогливий матеріал, на ньому візуально збільшується кожен дефект. Освоївши дзеркало, можна творити все що завгодно: дзеркала з малюнком для шаф-купе, скляні столи і столики з малюнком, полички, перегородки, скло в дверях, вікна й усе, що будуть просити примхливі замовники. А гра світла на дзеркалі то відбиваючим промені, то зберігаючим,  завжди буде оживляти інтер’єр, кожен день по-новому. Тому цей вид обробки ніколи не вийде з моди.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *