Ультрафіолетове випромінювання – ворог кольору і міцності. Під впливом УФ-випромінювання фарби вицвітають і втрачають яскравість. Це особливо позначається на кольоровому пластику і полімерних фарбах (акрил) у вигляді тьмяності, що поступово проявляється. Цей процес називають УФ-старінням, і пов’язаний він з впливом УФ-променів на всі типи пластиків.
Захисні плівки широко застосовуються для забезпечення довговічності виробів та покриттів із поліпропілену, оргскла, поліуретану, спеціальних волокон та інших полімерних матеріалів. Подібний захист дозволяє запобігти знебарвленню предметів меблів та пофарбованих поверхонь усередині приміщення з великими вікнами.
Захист деревини
Захисні плівки використовуються і для того, щоб знизити інтенсивність ультрафіолетового випромінювання, що впливає на деревину. УФ-світло ділять на ближній ультрафіолет, УФ-B промені та далекий ультрафіолет, всі вони зазвичай поглинаються атмосферою та озоновим шаром (до 90%), але цей ефект захисту слабший у містах із поганою екологією.
Деревина на 20–30% (залежно від породи) складається із природного «пластику» лігніну. Цей полімер надає дерев’яним виробам твердості, характерного забарвлення та впливає на безліч технологічних характеристик матеріалу. Під впливом УФ-випромінювання деревина стає пухкою та знебарвлюється, а також втрачає зчеплення з лакофарбовим покриттям.
Матеріал захищають лакофарбовим шаром, який поглинає більшу частину шкідливого випромінювання, але цей шар теж потребує додаткового захисту. Для цього потрібні спеціальні захисні плівки.
Переваги захисних плівок
У порівнянні з іншими способами захисту від УФ-випромінювання, плівки безсумнівно мають ряд переваг. Щільно жалюзі, що закриваються, і штори позбавляють приміщення природного освітлення. Щільні покривала та тенти приховують кольорові малюнки та пластик, зводячи нанівець будь-який естетичний ефект.
Структура плівки багатошарова. Зазвичай плівка складається з 4 шарів:
Протектор, що забезпечує захист від подряпин, порізів та інших ушкоджень.
Фільтруючий шар. Це полімерний шар із оптичним спотворенням. Може бути пофарбований.
Клейовий шар. Методи адгезії можуть бути різними, найчастіше застосовується клей, що активується тиском.
Захисна підкладка, захищаючи клейовий шар від забруднень до використання. Підлягає утилізації.