Захист від вигорання за допомогою архітектурних плівок
Однією з проблем, з якими успішно справляються архітектурні плівки– захист від вигорання (зміни кольору або насиченості кольору) предметів і елементів інтер’єру під дією сонячних променів. Повністю вирішити цю проблему неможливо, але значно знизити швидкість, з якою предмети змінюють свій колір, уповільнити процес вигоряння можливо. Як показує практика, процес схожий з вигоранням відбувається і в місцях, куди сонячні промені зовсім не проникають, наприклад передпокої кімнати в квартирах чи підвальні або підземні приміщення. Однак в місцях, що піддаються експозиції яскравого сонячного світла процес значно прискорюється, у вітрині магазину предмети, представлені на огляд потенційних покупців-перехожих можуть вигоріти за кілька тижнів. Як правило, товар викладений у вітрині періодично змінюють, але шпалери на веранді або балконі, меблі, ламінований стать не пересунеш і не перевернеш.
Методи фарбування предметів, тканин, будматеріалів і декору різні, різна і швидкість вигоряння. Але навіть найстійкіші емалі, дорогі барвники, як натуральні, так і штучні пігментні, що застосовуються в елітних тканинах провідних брендів при впливі сонячного кольору вигорають. Змінюється не тільки насиченість кольору, але і його відтінок. Зміна кольору пов’язано з розривом молекулярних ланцюжків пігментних барвників. Деякі складові барвників розкладаються під впливом світла швидше, інші повільніше, що призводить до зміщення відтінку і навіть кольору. Саме з цієї причини деякі недорогі плівки вугільного кольору при вигорянні набувають фіолетового відтінку. Вигорання, вірніше процес знебарвлення і зниження колірної насиченості предметів відбувається і природним шляхом, але під дією ультрафіолетового випромінювання процес сильно прискорюється.
На швидкість вигоряння впливає не тільки УФ випромінювання, але і видима частина світла, а також теплове випромінювання ІЧ діапазону сонячного світла. І хоча їх внесок в вигорання нижче, ніж вклад УФ складової, разом вони навіть переважують внесок УФ. Так УФ відповідальний приблизно за 40% вигоряння, видиме світло і теплове нагрівання по 25%, а решта 10% відбуваються за рахунок інших не основних факторів (внутрішні джерела штучного світла, вологість в приміщенні, слабка прокраска).
Саме тому з вигоранням потрібно боротися в комплексі. Проста блокування УФ випромінювання не вирішить проблему повністю, а лише частково, знизивши дію лише одного, нехай і самого вагомого чинника. Оптимальний спосіб-застосовувати плівку, яка поєднує в собі максимальне зменшення всіх трьох факторів (УФ, Світлового видимого та ІЧ теплового випромінювання).
Майже всі професійні тонувальні плівки блокують 98-99% енергії УФ складової сонячного світла. Деякі атермальние плівки, і т.зв. музейні плівки призначені для зменшення вигоряння експонатів здатні затримувати до 99,5-99,9% ультрафіолетової частини сонячного спектра. Для блокування УФ в клейовий склад додають т.зв. інгібітори (подавители) УФ випромінювання, що поглинають до 99,9% енергії УФ частини випромінювання.
Навіть якби вдалося створити ідеальну плівку, яка блокує 100% УФ частини спектру сонячного випромінювання, все одно залишаються 60% факторів, що впливають на вигорання. Тому розумніше де це можливо застосувати плівку максимально екранує тепловий потік і зменшує яскравість пропускається видимого світла, наскільки це допустимо. На жаль, у вітринах магазинів з міркувань просматриваемости експонується товару і тим більше в музеях, де виставлені експонати неможливо застосувати плівку з сильним затінюванням або дзеркальність. Тому досягнення максимального збереження товару або експонатів від вигорання завжди є компромісом. Якщо спробувати відповісти на питання яка плівка найкраще захищає від вигорання, то це плівка, яка крім стандартних 98 -99,9% УФ випромінювання, що блокуються плівкою, максимально зменшує тепловий потік при допустимій мірі затінення.
Для захисту від вигорання товару в магазинах або експонатів в музеях, де неможливо або небажано затінювати скла можемо порекомендувати атермальние плівки