Спеціальні та технічні плівки
Трафаретні плівки
Плівки для фарбування та піскоструйної обробки поверхонь. ПВХ плівки для фарбування – це високо еластичний матеріал, який використовується для ручного декорування або декорування за допомогою аерографу гнучких або жорстких основ. Властивості нанесеного на плівку клею дозволяють міцно утримувати трафарет навіть на вертикальних поверхнях, що повністю виключає підтікання фарби під плівку, швидко та без зайвих слідів видаляється після виконання всіх робіт.
Каучукові, поліетиленові, вінілові плівки для піскоструйної обробки значно товщі за звичайні плівки. З їх допомогою виготовляють трафарети для обробки каменю та інших матеріалів. Чим більша потужність використовуваного обладнання та більше зернистість робочої суміші, тим більша товщина трафаретної плівки потрібна.
Плівки, що легко руйнуються
Литі вінілові плівки білого кольору мають особливу властивість – вони легко рвуться навіть при незначних зусиллях. Вони використовуються для опломбування приміщень, корпусів оргтехніки, промислового обладнання. З їх допомогою можна легко виявити порушення цілісності пломби. Частіше за все використовуються правоохоронними органами, виробниками та продавцями різноманітних електронних та інших пристроїв. На поверхню плівки можна нанести будь-яке зображення за допомогою методу трафаретного друку.
Плівкам для писання крейдою
Самоклеюча, товста, непрозора плівка темних кольорів (переважно чорного та зеленого), з грубою текстурою, використовується для наклеювання на жорсткий матеріал та створення основи для писання крейдою. Використовується при виробництві тендерів зі змінною інформацією, презентаційних дошок та виносних меню. Плівка не призначена для плоттерної різки та нанесення на її поверхню друкованих зображень.
Світлонакопичувальні (люмінофорні) плівки
Плівки з сополімеру ПВХ з кристалами сульфіду цинку у складі – їм притаманна властивість накопичувати світлову енергію від штучного або природного джерела світла, через деякий час після експозиції плівка мимовільно випромінює світло за рахунок фотохімічної люмінісценції. Ці матеріали використовуються для виготовлення евакуаційних вказівників, маркування дверних отворів, сходових маршів та різноманітного обладнання. Не дуже яскраве та обмежене в часі світіння, а також особливий жовто-зелений колір не дозволяють широко використовувати світло накопичувальні плівки у виробництві реклами.
Світлоповертаючі плівки
Плівки для виробництва дорожніх знаків, транспортної інформаційної та рекламної графіки, виробів зовнішньої реклами. Повертання світла забезпечується за рахунок наявності в шарі прозорого полімеру (ПВХ, ПУ, акрил або ПЕФТ) оптичних елементів – скляних шарів, мікропризм, які вільно розміщуються в шарі полімеру або укладаються в капсули різної геометрії. Їм притаманна відмінна стійкість до ударів, зносостійкість. Крім того, вони суттєво обмежені в кольоровій палітрі. Плівки можуть бути каландрованими або литими. Термін їх використання – від 2 до 10 років. В залежності від типу вони розділяються на комерційні, інженерні, високо інтенсивні та алмазні.
Плівки цього типу можуть різатися в ручному режимі, за допомогою гільйотинних ножиць або на плоттері. Найбільш якісна плоттерна різка досягається на пристрої з тангенціальною голівкою та ножем з кутом заточки 60°. Для зниження ризику розшарування плівки в процесі обробки внутрішні кути символів, що вирізаються, повинні бути заокруглені.
Щоб досягти ідеального поєднання однокольорових деталей зображення, всі вони повинні бути виготовлені з плівки однієї серії. Різні серії, навіть ті, що підходять за кольором, можуть мати різні коефіцієнти повернення світла.
Світлофільтруючі плівки
Акрилові/поліефірні плівки – достатньо тонкі, прозорі кольорові матеріали, які використовуються для виготовлення багатокольорової світлоповертаючої графіки. Використовуються в комбінації з білими світлоповертаючими плівками будь-якого типу (інженерного, високо інтенсивного та алмазного). На ділянках нанесення світлофільтру ефект світло повернення зберігається.
Плівки цього типу використовуються для виготовлення вказівників та рекламних знаків виключно по економічній вартості, при цьому вони зберігають зовнішню привабливість. При їх використанні відсутня необхідність клеїти одну світлоповертаючу плівку поверх іншої. В деяких випадках це може призвести до значного потовщення ділянок з нанесеним графічним зображенням та викликати дефекти, спричинені можливим порушенням технології виготовлення аплікації.
Світлофільтруючі плівки мають високу розмірну стабільність та тривалий термін використання, який співпадає з терміном експлуатації високоякісної світлоповертаючої плівки.
Плоттерну обробку небажано здійснювати на високій швидкості, рекомендовано не перевищувати максимальний розмір символів – 5 м.
Нанесення плівки може відбуватися за допомогою аплікаційних матеріалів як сухим, так і вологим методам, але виключно на плоскі поверхні. Для виготовлення автомобільної графіки ці матеріали не слід використовувати.
Світлоблокуючі плівки
Повністю світлонепроникні плівки використовуються для затримування світла на окремих ділянках графічного зображення та створення різноманітних спецефектів. Наклеювання здійснюється або на зовнішню поверхню жорстких або транслюцентних основ, або на внутрішню поверхню жорстких прозорих основ.
Світлопосилюючі плівки
Світлопосилююча плівка використовується в конструкціях з внутрішньою під світкою для посилення яскравості освітлення робочої панелі. Матеріал наклеюють на всі внутрішні поверхні одностороннього світлового знаку, окрім лицьової. Властивості поверхні плівки дозволяють мінімізувати втрату світла, що викликана багатократним віддзеркаленням світла або його поглинанням непрозорими поверхнями коробу. На відміну від дзеркал, які використовуються з цією ж метою, світлопосилюючі плівки виключають появу небажаних темних плям.
Плівки «День/Ніч»
Матеріали для створення світлових ефектів. При зовнішній підсвітці плівка має темно-сірий, майже чорний, колір. При внутрішній підсвітці проявляється властивість розсіювання світла та плівка набуває білого кольору. Забарвлення плівки в умовах «Ніч» може бути змінений комбінацією з транслюцентною плівкою. Плівку можна наносити на гнучкі та жорсткі основи.
Аплікаційні плівки (технічні, монтажні)
На протязі багатьох років невід’ємним засобом при переносі вирізаної вінілової графіки на поверхню рекламо носія є технічні плівки та папір. Легкість в роботі з ними залежить від якості матеріалу та правильного вибору, критеріями якого є розмір графіки та її окремих деталей, тип декоративної плівки та основи.
Відмінності технічних матеріалів зумовлені полімером, з якого виготовлена плівка (найчастіше за все використовується ПВХ, ПЕ та ПП), наявність чи відсутність підложки (можливість одноразового чи багатократного використання), типом клею та силою приклеювання. Саме від клею залежить легкість відділення вінілового зображення від підложки та видалення самої технічної плівки від зображення після переносу та приклеювання до основи. Зазвичай виробляють технічні матеріали трьох ступенів приклеювання – слабка, середня та висока. Остання потрібна для литих плівок, плівок з клейовим шаром на основі розчинника, для переносу символів невеликого розміру, для плівок з текстурованою поверхнею.
Для забезпечення якісного переносу та для запобігання розмірних деформацій зображень слід використовувати технічну вологостійку плівку, достатньо прозору, еластичну, проте не схильну до розтягнень (хоча при нанесенні смужок з литих плівок властивість витягуватися може бути неабиякою перевагою, яка дозволяє виконувати вигини та розвороти зображень без зайвих надрізів плівки).
Флуоресцентні плівки
Флуоресцентні плівки непрозорі та відрізняються неприродно яскравими кольорами. Невелике різноманіття люмінофорних пігментів, що використовуються для забарвлення плівки, суттєво обмежує кольорову палітру (5-7 кольорів). Плівки призначені для привертання уваги до рекламних виробів, їх добре видно в сутінках. Нестійкість пігментів до сонячного проміння не дозволяє використовувати плівки на протязі тривалого часу поза приміщенням. Швидкість вигорання залежить від пори року та інтенсивності ультрафіолетового випромінення. Необхідно мати на увазі, що стекла вітрин можуть пропускати до 40% ультрафіолетових променів, тому не слід розраховувати на збільшення терміну експлуатації плівки при інтер’єрному оформлені вітрин.
Частіше за все флуоресцентні плівки мають достатньо велику товщину. Плоттерну різку краще виконувати за допомогою ножа з кутом заточки 60°.
Вітражні плівки
Вітражні плівки – прозорий кольоровий матеріал, який використовується для оформлення вітрин, прозорих перетинок, вікон та скляних дверей. При нанесенні на світлорозсіюючий пластик плівка може використовуватись навіть в світловій рекламі.
Вітражні плівки дозваляють отримувати проміжні кольори за рахунок накладання шарів плівки різного кольору: таким чином кольорова палітра може бути суттєво розширена.
Попередню обробку скляної поверхні слід проводити за допомогою суміші ізопропілового спирту та води з додаванням оцету. Слід пам’ятати про те, що основи з ПММА та ПК не можна обробляти спиртами. Не всі очисники стекол можна використовувати. Деякі з них мають у своєму складі домішки, які утруднюють приклеювання плівки. Незважаючи на хімічну стійкість скла, для його очищення не слід використовувати агресивні розчинники. Пари розчинника можуть негативно вплинути на плівку – пом’якшити клейову основу та спричинити появу мутних плям.
Для нанесення плівки краще використовувати вологий метод. Завдяки цьому в процесі виконання роботи можна контролювати якість приклеювання та своєчасно видаляти пухирці повітря, наявність яких на прозорих скляних поверхнях дуже гарно помітна. Важливо приклеювати деталі встик, а не внапуск.
Транслюцентні плівки
Напівпрозорі світлорозсіюючі плівки, використовуються для виготовлення реклами з внутрішньою під світкою – об’ємних літер та світлових коробів. Даний тип матеріалу забезпечує однакове забарвлення аплікації як за умови внутрішнього освітлення, так и при зовнішньому електричному або природному освітленні. Для нанесення слід використовувати основи зі скла, пластику (ПММА, ПК, ПВХ, САН) та транслюцентні гнучкі основи. Останні використовуються в світловій рекламі, мають підвищену жорсткість за рахунок наявності акрилового лакового покриття, та в порівнянні з банерними матеріалами добре захищені від міграції пластифікатора, при відповідному на тяжінні не піддаються деформації та не дають відклеювання плівки під час експлуатації. Молочно-білі матеріали забезпечують більш рівномірне світлорозсіювання та знижують імовірність просвічування ламп, тому мають неабияку перевагу перед прозорими матеріалами.
Якщо світлорозсіюючий ефект незадовільний, що часто спостерігається в разі невірних розрахунків глибини конструкції та надмірної потужності освітлювального обладнання, внутрішні поверхні короба та тильну сторону напівпрозорої основи можна ретельно обробити дрібнозернистим наждаком або заклеїти білою транслюцентною плівкою в декілька шарів.
Яскравість світіння лицьової поверхні багато в чому залежить від якості та кольору внутрішніх поверхонь коробу. Вони повинні бути білого кольору (жовтуватий відтінок білого надає світінню теплоти, тоді як блакитний – холоду). Дзеркальні внутрішні поверхні не завжди забезпечують бажаний результат. Для обробки внутрішніх поверхонь з метою збільшення яскравості також можна використовувати світлопосилюючі плівки.
Нанесення транслюцентних плівок краще за все виконувати за допомогою вологого методу, на скляному столі з підсвіткою. Це дозволяє контролювати процес приклеювання та своєчасно видаляти пухирці повітря, які можуть залишитись непоміченими при звичайному способі нанесення плівки. При включенні підсвітки пухирці будуть виглядати як чорні плями. При використанні вологого методу аплікації може спостерігатися помутніння адгезиву. Це цілком нормальне явище – клей набуде прозорості після висихання вологи.
При необхідності поєднання транслюцентних плівок рекомендують наклеювати їх внахлист, при цьому темну плівку слід розміщувати поверх світлої. При цьому ширина нахлисту залежить від площі графічного зображення, умов експлуатації та ступеню можливої усадки плівки. Занадто великий стик може стати причиною погіршення якості зображення, завузький може спричинити розповзання шву при усадці та оголити основу. Оптимальна величина нахлисту складае від 0,8 до 3 мм. Литі плівки можуть наклеюватись встик.
Плівки для гнучких поврехонь та банерні плівки
Банерні плівки використовуються для виробництва прапорів, перетяжок та оформлення тентів вантажівок. Даний вид плівок був спеціально розроблений для нанесення на гнучкі синтетичні основи. Клей забезпечує надійне зціплення з поверхнею, що в процесі експлуатації постійно рухається та піддається високим механічним навантаженням. Нанесені плівки не провокують стягнення та зморщення навіть тонких основ – це стало можливим за рахунок низького ступеню усадки в будь-яких умовах експлуатації.
Плівки стійки до мігруючого з поверхні ПВХ банера пластифікатора. Частіше за все стійкість досягається завдяки особливому складу клею, який дозволяє поглинати пластифікатор, та ізолює вінілову плівку від його негативної дії. Звичайні литі плівки, що на перший погляд підходять для гнучких основ, використовувати не слід. На протязі короткого часу пластифікатор вінілової основи пошкоджує клей та спричинить його розм’якшення, усадку плівки та повсюдне ущільнення.
Металізовані та голографічні плівки
Плівки являють собою композиційний матеріал, до складу якого входять поліефірні плівки та шари металу, нанесеного за допомогою методу вакуумної металізації. Для отримання матової або кольорової поверхні матеріал додатково дублюють плівкою ПВХ. Голографічні плівки є окремим випадком металізованих плівок. Незвичайний ефект досягається за рахунок металізації складно структурованої поліефірної основи.
За рідкісним виключенням ці види плівок мають обмежений термін експлуатації поза приміщеннями або не рекомендуються для зовнішнього використання. Особливої уваги вимагає комбінація «металізована плівка – ПМАА або ПК». Важливо пам’ятати, що органічне скло та полікарбонат гігроскопічні та схильні до випарування на поверхню вологу, що була поглинута з атмосфери, а металізований композит газо- та паронепроникний.
Металізованим плівкам притаманна підвищена жорсткість та менший ступінь усадки в порівнянні з вініловими плівками. Вони непластичні та навіть при інтенсивному нагріванні не розтягуються. Можливе нанесення без надрізів на кутові частини та на поверхні з великим радіусом викривлення. Для надійного та тривалого зціплення з поверхнею плівка повинна наклеюватись дуже якісно, особливо вздовж лінії згинання основи та без зусиль на розтягнення.
Основа для нанесення повинна бути гладенькою та добре очищеною. Будь-яке, навіть дрібне сміття, буде помітне на дзеркальній поверхні. Вологий метод нанесення не рекомендується. Обробка на плоттері потребує використання ножа з кутом заточки 60°.
Важливо пам’ятати, що плівки-металіки не є металізованими плівками. Для досягнення металічного ефекту до складу ПВХ вводять спеціальні пігменти. Властивості таких плівок відповідають ПВХ плівкам, а не металізованим матеріалам.
Термотрансферні плівки
Термотрансферні плівки використовуються для аплікації на різні тканини завдяки методу термічного впливу. Для їх виготовлення використовуються різноманітні матеріали, їх можна наносити на різні типи поверхонь, активація клейової системі відбувається під дією температури.
Вирізання зображення відбувається в дзеркальному відображенні. Попереднє накладення вирізаної плівки на матеріал-основу виконується захисною підложкою доверху. На відміну від звичайних плівок під ложка захищає не клейовий шар, а лицьову сторону плівки. Фіксація відбувається за допомогою термопресу, який забезпечує рівномірний тиск та температуру по всій поверхні притискання. В деяких випадках для нанесення графічних зображень невеликої площі можна використати праску. Після того, як нанесена плівка охолоне, захисну підложку видаляють.
Поверхні для нанесення не повинні містити в своєму складі силікон та спеціальних текстильних просочувань.