Орафол

Робота з самоклеючою плівкою RITRAMA та ORACAL на плоттері.

 

Огляд, та програмне забезпечення.

Широкоформатний друк щільно увійшов в наше життя. Важко собі уявити підприємство, яке жодного разу не вдавався до послуг з випуску плоттерною друкованої продукції. Плакати, транспаранти, величезні вивіски, великі наклейки — все це і багато іншого друкується на спеціальних верстатах, що вимагають уважної та вдумливої експлуатації. Такі прилади прийнято називати плоттерами, або каттер-плоттерами (пристрої, що працюють за принципом «2 в 1», друк і одночасна різання). Спробуємо розібратися в тонкощах експлуатації цієї техніки, розглянути окремі приклади і пролити світло на нюанси, які необхідно врахувати, перш ніж братися за роботу з плоттером.

ЩО ТАКЕ ПЛОТТЕР

Ці прилади були винайдені для того, щоб нарізати широкоформатну клейку продукцію або здійснити на ній друк. Але по-справжньому масовими плоттерам допомогла стати термотрансферна плівка. Коли витратний матеріал став доступним за ціною і надійним за якістю, популярність плотерів різко зросла.

Різання (картону або паперу) також здійснюється саме плоттером. За найбільш поширеною класифікацією такі плоттери прийнято ділити на наступні варіанти.

 1. Пласкі. Матеріал поміщається на велику горизонтальну поверхню, що є абсолютно плоскою. Зображення вирізається за допомогою рухомої каретки із зафіксованим в ній ножем.
 1. Рулонні. Подача матеріалу здійснюється за рахунок розмотування рулону, а різка по мітках відбувається за рахунок переміщення каретки лише в одному положення (вправо і вліво). Даний тип приладів не може похвалитися високою точністю зображення.
 2. Лазерні. На перший погляд досить сильно може нагадати звичайний плоский плоттер. Відмінність полягає в тому, що замість ножа різання здійснює лазерна головка.

ПРОГРАМНЕ ЗАБЕЗПЕЧЕННЯ ДЛЯ РОБОТИ

Працює плоттер по заздалегідь заданому алгоритму. Для початку потрібне підключення до персонального комп’ютера. Зображення, яке потрібно надрукувати, надсилається на пристрій, після чого відбувається процес різання. Швидкість роботи сильно залежить від технології, яку використовує та чи інша модель. Надалі отриманий матеріал наносять на металеву або текстильну поверхню, залежно від необхідності.

На плоттері є програмне забезпечення, яке здійснює процес. Зрозуміло, на персональному комп’ютері теж повинна бути встановлена відповідна програма, без якої неможливо відправляти малюнок на різання. Найлегше це зробити  за допомогою програми «CorelDraw».

Якщо контурна порізка здійснюється неправильно, або змістився зріз по надрукованому, необхідно виконати настройку програмного забезпечення.

Крім «CorelDraw» можна використовувати програму «PlotCalc». Вона має досить простий інтерфейс, працювати в ній легко, до того ж, не потрібно багато часу для навчання. Ще одна відома програма для роботи із плоттерами  – «SignCut». Повна версія є платною, але з офіційного сайту можна завантажити пробну тестову версію, що має деякі обмеження. В цілому, меню програми вийшло кілька перевантаженим, зате функціонал є значним. За допомогою цієї утиліти можна керувати глибиною різання ножа, за умови, що така опція підтримується самою моделлю.

Трохи менш відома програма «eCut». Основна перевага цього софта полягає в тому, що він дозволяє різати файли безпосередньо з «CorelDraw». Файли пишуться безпосередньо в плоттерный порт, минаючи участь драйверів, отже, виникнення помилок і несумісності зводиться до мінімуму.

Наступне програмне забезпечення для виведення інформації на плоттер носить назву OMEGA CUT. Використовується «Омега» в основному для роботи з проектною документацією і має популярність у тих, хто працює з плоттерами на цьому терені. Функціонал обмежений областю застосування, можливо програми можна охарактеризувати як середні.

Принцип роботи плоттера, крім друку, передбачає ще й різання. Зрозуміло, далеко не весь софт пишеться з урахуванням цієї функції. Простіше кажучи, не всі програми для плоттера підійдуть для плоттер-каттера і навпаки. Для пристроїв, що працюють за принципом «2 в 1», найчастіше поставляється «рідний» софт, що розробляється і впроваджується самим виробником техніки. Втім, завжди залишається варіант використовувати стороннє ПЗ, якщо можливості встановленого перестануть відповідати висунутим вимогам.

Якщо потрібно просто вирізати картинки, то для цього немає необхідності купувати програму, ліцензія на яку вимірюється в сотнях тисяч рублів. Досить обмежиться більш доступними аналогами. Також, якщо робота має на увазі тільки друк, то можна обмежитися можливостями вбудованого програмного забезпечення, не вкладаючи в придбання софта ні копійки. Зрозуміло, якщо в процесі роботи доводиться вдаватися до послуг редактора векторної графіки, а також проводити друк складних викрійок, то варто задуматися про розширення функціоналу для плоттера.

АЛГОРИТМ ДРУКУ НА ПЛОТТЕРІ

Алгоритм роздруківки на плоттері (на прикладі Корела) наступний.

 1. Необхідно знайти і відкрити «файл», у вікні відшукати параметри розмітки сторінки і вибрати один з них: швидку друк (використання стандартних лекал), параметри попереднього налаштування або вдатися до поточної налаштуванні майбутньої друку.
 2. Якщо креслення передбачає розмітку сторінки, можна відрегулювати цей параметр у відповідному меню. Розмітка сторінки містить у собі одразу декілька підпунктів, у яких контролюється безліч різних значень. Більшість з них мають маркери з підказками, що вносять ясність, який саме з параметрів буде змінено. Після завершення всіх маніпуляцій можна буде скористатися попереднім переглядом, і, при бажанні, скасувати зміни.
 3. Далі необхідно пройти в друк (або висновок на плоттер) і в графі «ім’я» вибрати модель плоттера, на якому буде здійснюватися роздруківка. У властивостях можна виставити налаштування драйвера плоттера.
 4. В розділі «розмір паперу» необхідно використовувати тільки стандартизовані розміри, щоб виключити плутанину. Найкраще дотримуватися формату, підтримуваного моделлю. Щоб дізнатися, з якими форматами працює модель, необхідно зазирнути в її експлуатаційні характеристики.
 5. У графі «масштаб друку» слід вказати «за розміром паперу» або виставити його по необхідним розмірам. Товщину ліній також слід масштабувати в суворій відповідності з масштабом друку.
 6. Графа «діапазон друку» дає можливість вибрати з наступних пунктів: «вся геометрія», «межі креслення», «іменований вид» або внести зміни у всі ці параметри самостійно.
 7. Після цього необхідно виставити необхідну кількість копій друку.
 8. Щоб відправити інформацію не на принтер, а зберігається файл, можна клацнути по елементу «друк у файл».
 9. Після всіх маніпуляцій програма запропонує попередній перегляд планованої роздруківки. Якщо користувач бажає роздрукувати документ в наявному вигляді, йому достатньо буде натиснути «ок», після чого файл відразу ж буде відправлений на плоттер або поставлений в чергу на роздруківку, якщо пристрій з якихось причин прямо зараз недоступне.

САМОКЛЕЮЧА ПЛІВКА

Плівка Ritrama  потребує особливої точності при підготовці до нарізки. Оскільки вінілова основа легко може бути піддана деформації, потрібна ювелірна точність в момент фіксації. Чим більше зображення (малюнок, логотип тощо), тим обережніше слід діяти макетчику. При роботі з даним матеріалом слід враховувати, що різка буде лише проміжним процесом. Вінілова плівка, перш ніж придбати закінчений вигляд, проходить через кілька етапів обробки. Якщо порівнювати її з іншими матеріалами, наприклад, тканиною, то можна відмітити певну складність під час експлуатації.

ПАПІР

При роботі зі звичайним широкоформатним папером досить просто стежити за гостротою лез і міняти їх вчасно. Папір дуже невибагливий в частині нарізки. Його недоліки можуть проявлятися під час хімічних і термічних реакцій, але під час вирізання самого малюнка ймовірність дефекту не так висока.

Враховуючи всі аспекти, нарізати різні матеріали за допомогою плоттер-каттера не складе великої праці. Зрозуміло, без певного досвіду завжди залишатиметься ризик зіпсувати партію заготовок. Саме тому фахівці рекомендують пробувати різання спочатку на невеликих тестових матеріалах. Приступати до основної порізки будь-якого з перерахованих вище матеріалів варто тільки тоді, коли є впевненість, що вихідний файл з малюнком вірно побудований і всі його частини прораховані і збігаються. Також важливо звернути увагу на технічний стан приладу, поставити леза під матеріал і перевірити їх гостроту.

ВИСНОВОК

Працювати на плоттері нескладно, необхідна лише невелика вправність і уважність. Всі аспекти роботи мають свій покроковий алгоритм, від вибору і установки програми для роботи з файлами до обслуговування окремих елементів приладу. Навіть якщо щось не вдається з першого разу, не варто впадати у відчай і опускати руки. Проявивши терпіння, кожен з етапів роботи з плоттером буде успішно засвоєний. Слід зазначити, що використання техніки широкоформатного друку в більшості своїй не сильно відрізняється від експлуатації принтерів або будь-яких МФУ. Певні специфічні нюанси, зрозуміло, присутні, але при бажанні всі ці моменти можна вивчити і навчитися з ними працювати.

 

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *